Miękkie pierniczki dla spóźnialskich

        pierniczki2

Co roku powtarzam sobie, że zabiorę się za przygotowywanie świątecznych wypieków wcześniej i zawsze ten sam scenariusz: mnóstwo innych obowiązków, brak czasu i decydowanie się na pieczenie szybkiej wersji pierniczków, które nie wymagają leżakowania. Ciasteczka są łatwe w przygotowaniu i robi je się w mgnieniu oka. Trochę więcej czasu trzeba poświecić na ich dekorację, ale to już czysta przyjemność. Prezentowane pierniczki to wersja ubiegłoroczna, na najbliższe zgodnie z tradycją dopiero się zabiorę. Postaram się do tego zmobilizować jak najszybciej i kto wie, może urządzę sobie dzisiaj świąteczną noc wypieków =)

Składniki na około 50 pierniczków:

400 g mąki pszennej
2 duże jajka
1 szkl. cukru pudru
1/2 kostki roztopionego masła
10 dag miodu
1 i 1/2 łyżki przyprawy do piernika
1 łyżka kakao
1 łyżeczka sody oczyszczonej

Wszystkie składniki wsyp do naczynia lub na stolnicę, wymieszaj, a następnie wyrób dokładnie. Czasami ciasto może być klejące, ale nie trzeba dodawać mąki – wystarczy podsypać jej trochę wiecej podczas wałkowania.

Ciasto rozwałkuj nie za cienko – na grubość ok 4 – 6 mm, podsypując je teraz mąką. Wykrawaj różne kształty pierniczków – u mnie są to najczęściej serca, zwierzątka gwiazdki. Układaj je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odstępach. Piecz w temperaturze 180ºC przez około 8 – 10 minut. Potem najlepsze – dekoruj.

Smacznego

piernczki1

4 thoughts on “Miękkie pierniczki dla spóźnialskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.