Naleśniki z truskawkami i mascarpone

nalesnikiztruskawkami4

W trakcie sezonu truskawkowego staram się przygotowywać jak najwięcej smakołyków z dodatkiem tych bogatych w witaminę C owoców. Do ich jedzenia motywuje mnie nie tylko ich smak, ale także fakt, że bardzo dobrze wpływają na nasze zdrowie. Zawarte w nich pierwiastki pomagają w prze­ciw­dzia­łaniu ane­mii, wzmac­nia­ją kości, ko­rzyst­nie wpły­wa­ją na skórę, włosy i pa­znok­cie, od­po­wia­dają za pra­wi­dło­we dzia­ła­nie ukła­du ner­wo­we­go, a także za­po­bie­gają zmę­cze­niu i po­pra­wiają pa­mięć. Jadajmy je więc bez wyrzutów sumienia, zwłaszcza, że są bardzo mało kaloryczne =). Tym razem proponuję je w połączeniu z lekkim kremem na bazie mascarpone i jogurtu, który użyłam jako nadzienie do naleśników. Z powodzeniem można go jednak także wykorzystać np. do ptysiów czy jako masę do tarty.

Składniki:

2 szkl. mąki
2 szkl. mleka
1 szkl. wody gazowanej
1 łyżka cukru
2 jajka
3 łyżki roztopionego masła
1 łyżeczka cukru waniliowego
szczypta sody oczyszczonej
szczypta soli

250g serka mascarpone
1 filiżanka jogurtu naturalnego
2 łyżki cukru pudru
300g truskawek

Sposób przygotowania:

Do sporej miski lub wysokiego naczynia dodaj mąkę, mleko, wodę, masło, cukier, jajka, cukier waniliowy, sodę i sól, a następnie wszystko zmiksuj. Konsystencja ciasta powinna przypominać dość gęstą śmietanę.

Przygotuj dobrą patelnie i wysmaruj jej dno odrobiną oleju lub roztopionego masła. Smaż po kolei cienkie naleśniki.

W międzyczasie przygotuj masę. W misce umieść mascarpone, jogurt i cukier puder, a następnie za pomocą trzepaczki wszystko dokładnie wymieszaj. Połowę truskawek pokrój w kosteczkę i wmieszaj do kremu z mascarpone. Resztę owoców zostaw do dekoracji.

Każdy naleśnik posmaruj łyżką przygotowanej masy i zwijaj w rulonik. Naleśniki są gotowe do podania.

Smacznego

nalesnikiztrus1

        nalesnikiztrus3

nalesnikiztrus2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.