Mus chałwowy z amaretti i owowcami

mus

Obłędny, niesamowity, uzależniający – taki jest właśnie mus chałwowy. Chociaż jest banalnie prosty w przygotowaniu, to smakuje tak, jakby cukiernik pracował nad nim długimi godzinami. Do przygotowania mojej wersji wykorzystałam czekoladową chałwę, co jeszcze bardziej spotęgowało smak deseru. Ale normalna też się świetnie sprawdzi. Do tego jeszcze amaretti, owoce i w chwilę mamy gotowy bardzo elegancki deser =)

Składniki na 4 porcje:

250 ml śmietany kremówki
200 g chałwy czekoladowej (lub zwykłej)
125g mascarpone (1/2 standardowego opakowania)
Kilkanaście ciasteczek amaretti
Kilkanaście czereśni
100g borówek

Sposób przygotowania:

W rondelku podgrzej śmietanę i rozpuść w niej na małym ogniu chałwę.Zdejmij z kuchenki przed zagotowaniem. Jeżeli chałwa nie będzie jeszcze w pełni rozpuszczona, to daj jej jeszcze 2 minuty, by poleżała w ciepłej śmietanie i rozmieszaj ją za pomocą trzepaczki.

Gdy masa chałwowa będzie już ostudzona dodaj ją do mascarpone i dokładnie wymieszaj. Jeżeli zrobisz to mikserem, to deser będzie bardzie puszysty.

Przygotuj cztery pucharki. Na dno każdego wyłóż 1/8 kremu, czyli ok. 3 łyżki. Potem dodaj po 3 ciasteczka, kilka borówek i ponownie nałóż krem. Na wierzchu ponownie ułóż po 2-3 ciasteczka, borówki i czereśnie.

Deser warto schłodzić przez przynajmniej 2 godziny w lodówce.

Smacznego

        mus4

mus5

        mus3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.