Człowiek – Jedzenie – Rewolucja. Historia chłopca z Essex

jamie

Po udanej próbie stworzenia biografii kulinarnej bogini – Nigelli Lawson, Gilly Smith podjęła się kolejnego wyzwania. Tym razem zapragnęła przedstawić sylwetkę „cudownego dziecka” brytyjskiej kuchni – Jamie’ego Olivera. O ile jednak biografia Nigelli miała pokazać jej historię i przeżycia, o tyle książka o Oliverze przedstawia coś więcej, niż tylko losy genialnego kucharza i kulinarnego celebryty. Jego sylwetka stała się punktem wyjścia do przedstawienia zmian jakie zaszły w sposobie odżywiania Brytyjczyków i ich podejściu do żywienia.

Ta książka to historia chłopca z Essex, który dzięki pasji gotowania i chęci wprowadzenia zmian w podejściu do jedzenia zyskał międzynarodową karierę, a przede wszystkim pomógł setkom Brytyjczyków. Jego sposób postrzegania kuchni i przygotowywania potraw nie jest standardowym rodzajem patrzenia kucharza na swoją pracę, ale przede wszystkim punktem wyjścia do postrzegania świata i rewolucji, która za jego sprawą miała miejsce w Wielkiej Brytanii.

Autorka opisuje historię Jamie’ego od jego dzieciństwa, kiedy to już jako kilkuletni chłopiec pomagał rodzicom w prowadzeniu rodzinnego pubu w Essex, poprzez pierwsze kroki w River Cafe, poszczególne programy telewizyjne , aż po jego wpływ na Brytyjczyków, a nawet cały kulinarny świat. Bo Jamie Oliver to nie typowy kucharz – celebryta. Dla niego kariera i pieniądze to tylko dodatek do zadania jakie sobie wyznaczył – przekonać swoich widzów i czytelników do przygotowania domowych posiłków ze zdrowych i świeżych składników. I wiece co? Udało mu się! Poprzez stworzenie prostych przepisów z łatwo dostępnych produktów, ciekawych projektów, jakim chociażby było Ministerstwo Żywności, oraz współpracę z jedną z sieci dużych supermarketów, zdołał przekonać tysiące osób do samodzielnego gotowania w domu.

Ekspresowa kariera, pieniądze, kolejne programy, sukcesy – to wszystko mogłoby wyglądać jak amerykański sen. Mogłoby, ale nie wygląda… Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Jamie ma wszystko, a jego sukces nie został okupiony żadnymi poświęceniami. To jednak tylko złudzenie. Gilly Smith przedstawia prawdziwe oblicze jego sukcesu. Otwarcie pisze o potwornej ilości jadu, która popłynęła z brytyjskiej prasy na Jamie’ego i jego rodzinę, o kłamliwych plotkach na temat jego kolejnych romansów i wszechobecnej krytyce. Jednocześnie wielokrotnie powołuje się na książkę: Minus Nine to One, autorstwa Jools Oliver – żony Jamie’ego i pokazuje życie rodziny Oliverów z jej perspektywy, jak się okazuje trudnej i skomplikowanej.

Szkoda, że nie udało się autorce namówić Jamie’ego do współtworzenia tej biografii. Smith starała się zrekompensować to przez zamieszczenie dużej ilość opowieści i anegdot wypowiedzianych przez osoby z jego najbliższego otoczenia, ale to nigdy w stu procentach na zastąpi choć kilku zdań głównego zainteresowanego. I to w sumie taka jedyna i podstawowa wada, bo reszta biografii jest skonstruowana w sposób jaki ja osobiście najbardziej lubię – traktuje sylwetkę bohatera jako punkt wyjścia do ukazania innych zjawisk, charakterystyki dziedziny w której się porusza itd. Jednocześnie autorka przedstawia wszystko w na prawdę bardzo ciekawy i rzetelny sposób – dzięki jej opowieściom czytelnik czuje się tak, jakby był z Oliverem w trakcie jego pracy w River Cafe, podczas nagrywania odcinków The Naked Chef, kiedy otwierał restauracje Fifteen … po prostu mamy wrażenie, że ten gość, który opowiada w telewizji śmieszne historie o Panu Pomidorze i Pani Papryce czy przygotowuje kawę z piankami marshmallows, to nasz dobry kolega;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.